Як правильно вибрати папір для струменевого принтера

Як правильно вибрати папір для струменевого принтера

Дивитись ціни на фотопапір - Фотопапір

Крім сортів паперу, рекомендованих виробниками струменевих принтерів, існує безліч інших носіїв - матеріалів, на яких можна надрукувати цифрову фотографію. Природно, що й результати виходять різними — від просто кошмарних до приголомшливих…
Якщо чорнило — ліва рука струминного друку, то носій — його права рука. Одне без іншого не існує. Різноманітність носіїв величезна - їх сортів набагато більше, ніж чорнило: папір з покриттям і без покриття, акварельний папір, люстрова плівка та плівка для підсвічування, полотно, тканина, вініл, пластик та поліефір. Все, на чому тримається чорнило і що можна заправити в струменевий принтер, хтось обов'язково використовує як носій.
Однак перш ніж експериментувати, ризикуючи залишитися без принтера, давайте розберемося, з чого зроблено різні типи носіїв і що з ними відбувається під час друку.
Папір для струминного друку складається з наступних основних компонентів:
основа, або підкладка, - формує структуру паперу, визначає її товщину, вагу та міцність;
клей - вводиться всередину основи або наноситься на поверхню, щоб зв'язати або стягнути волокна;
чутливе покриття - є у більшості сортів паперу для струминного друку; саме завдяки різним типу покриття фотохудожники сьогодні можуть друкувати фотореалістичні зображення.

Типи паперу
Всі типи паперу для струминного друку можна розділити на чотири великі категорії: вищого гатунку, для струминного друку, художня та з покриттям.

Папір вищого ґатунку
Звичайний папір "вищого ґатунку" використовується в лазерних принтерах та офісних копірах. Такий папір складається головним чином з деревини, що містить волокна целюлози та лігнін - натуральний клей, що з'єднує ці волокна. Папір вищого ґатунку зазвичай просочується спеціальною смолою для підвищення щільності та каландується, тобто прогладжується між двома металевими катками. Такий папір не дуже підходить для струминного друку, за винятком твердочорнильних принтерів та деяких інших моделей, таких як Epson C62/C82, розрахованих на обробку цього мінімально прийнятного паперового носія. Крім того, що якість зображення знижується через просочування паперу чорнилом, головною проблемою є наявність у такому папері клею на смольній основі, що створює кисле середовище, і лігніну, який згодом твердне і врешті-решт руйнує папір разом з надрукованим на ньому зображенням ( саме через лігніну газетний папір жовтіє).

Папір для струминного друку
Цей тип паперу стоїть на сходах якості однією сходинкою вище. Папір для струминного друку - це папір вищого гатунку з додаванням зовнішнього клею (крохмалів, полімерів і пігментів), чому його поверхня стає більш гладкою, білою і краще сприймає струменеве чорнило. Такий папір відмінно підходить для листів та діаграм, але далеко не завжди – для високоякісних фотографій. Втім, деякі офісні принтери, такі як моделі сімейства Epson C80, друкують на ній добре.

Художній папір
До цієї групи входять високоякісні сорти художнього паперу, що десятиліттями використовується звичайними художниками. На такому папері можна друкувати і струминним принтером, але, як правило, тільки водорозчинним чорнилом. Художній папір буває грубого, холодного пресування (гладше) і гарячого пресування (гладше).
Основним інгредієнтом паперу є волокна целюлози, що одержується з різних рослинних джерел, у тому числі дерева (найпоширеніший) та бавовни. Художній папір вищої якості виготовляється з бавовняних відходів. Бавовняні волокна містять головним чином альфа-целюлозу - найбільш чисту форму целюлози. Саме завдяки бавовні вдається отримати найстабільніший художній папір, більш стійкий до руйнівних дій, ніж папір на основі дерева. У такому папері немає смольного або лігнінового клею (і відповідно компонентів, що утворюють кисле середовище). Натомість у ній є агенти, що створюють лужний буфер, такі як карбонат кальцію, від яких у папері підвищується рівень pH. Поверхня художнього паперу іноді покривається крохмальним чи желатиновим клеєм.
Друкувати на художньому папері буває складно з низки причин. Насамперед, у цих спеціальних сортах паперу багато вільних волокон і пилу, що засмічує механізм подачі чорнила і тонкий, чутливий друкарський вузол струменевого принтера. Нерівний, хвилястий папір іноді б'є по головках (друкарський вузол стикається з поверхнею паперу), що може серйозно пошкодити принтер. Крім того, багато сортів художнього паперу мають нерівні (грубі або рвані) краї, які можуть пошкодитися самі або призвести до пошкодження принтера.

Папір для струменевого друку з покриттям
Саме такий папір найчастіше використовується для струминного друку. Папір з покриттям, до якого належать деякі сорти художнього паперу, має на поверхні чутливе покриття, призначене для кращого сприйняття чорнила і формування зображення. Таке покриття містить різні компоненти, у тому числі окис алюмінію, кварц, глину, двоокис титану, карбонат кальцію і різні полімери. Покриття призначені для посилення бажаних ефектів, таких як висока якість зображення, хороше зчеплення з чорнилом, широка гамма кольорів, слабке вбирання чорнила в основу, висока яскравість і т.п. Завдяки покриттю змінюється і вигляд поверхні: вона виходить глянсовою або матовою, або є чимось середнім.
Асортименти паперу з покриттям для струминного друку розширюється за рахунок різних сортів художнього паперу на 100-відсотковій бавовняній основі. Однією з таких модифікацій є сульфідний папір. Замість бавовняних волокон із високим вмістом альфа-целюлози, джерелом матеріалу для сульфідного паперу є звичайна деревина, оброблена сірчистою кислотою. Після додавання агентів, що буферизують, виходить папір, що повністю складається з альфа-целюлози, з нейтральним pH. Сульфідний папір значно дешевше бавовняного.

Типи покриття
Одним з улюблених виробниками способів класифікації паперу з покриттям є поділ на "фотопапір" та "художній папір". Фотопапір зазвичай має смольне покриття (resin-coated, RC) і глянсову або напівглянсову поверхню, як у звичайного фотопаперу. Художній папір часто подібний до паперу для акварелі. Проте навряд чи варто обмежуватись цими двома категоріями. Є ще безліч проміжних варіантів, що не належать тому чи іншому табору. Ще один спосіб класифікації паперу - за текстурою поверхні: глянсова, матова, атласна і т.п. Однак все це дуже мало говорить про тип паперу та про його сумісність з різним чорнилом та принтерами.
У цьому сенсі зручніше ділити папір на категорії за технологією покриття: мікропористе, полімерне, що розбухає, або матове, а також неправильно зване смольне. З цих назв слідує, що можна, а що не можна робити з папером відповідного типу.
Керамічне покриття Pictorico: завдяки правильній структурі чорнила швидко вбираються, світло не розсіюється.

Мікропористе покриття
Це порівняно нове вирішення проблеми, що полягає в тому, що швидкість струминного друку перевищує швидкість висихання чорнила. Мікропористе покриття складається з дрібних неорганічних частинок окису алюмінію або кварцу, завдяки чому у покритті утворюються порожнечі (пори). Чорнило вбирається в ці пори і висихає швидше. Однак з тієї ж причини посилюється контакт чорнила з повітрям, що може призвести до прискореного вицвітання. Саме через це всі відбитки, зроблені водорозчинним чорнилом на мікропористому папері, повинні виставлятися або зберігатися під склом або плексигласом. Мікропористий папір забезпечує відмінну якість відбитка, і зазвичай має глянсову або люстрову поверхню. Виробники принтерів випускають такі сорти паперу: Epson Premium Glossy Photo Paper, Epson Premium Luster Photo Paper, Epson SemiGloss Photo Paper, Canon Photo Paper Pro та Kodak Picture Premium Soft Gloss. Серед сортів мікропористого паперу, що випускається сторонніми виробниками, є Legion Photo Gloss, Legion Photo Silk, Lyson Professional Photo Gloss. На цьому папері можна друкувати як водорозчинним, так і пігментним чорнилом, залежно від їх марки.
Одним з окремих випадків мікропористого покриття є мікрокерамічне покриття. Японська компанія Asahi Glass Company розробила технологію керамічного покриття, за якою виготовляються всі носії для струминного друку Pictorico. Унікальною властивістю цього покриття є односпрямований шар дуже рівномірно розташованих ультратонких керамічних частинок (завис частинок оксиду алюмінію в кремнегелі). Фактично чорнило висихає при контакті з цією поверхнею, проникаючи в жолобки між частинками. Всмоктування чорнила незначне, тому зображення виходять дуже чіткими, а також стійкими до забруднення (хоча іноді ламкими). Однак, подібно до інших мікропористих покриття, мікрокераміка чутлива до атмосферних домішок, тому відбитки на такому папері повинні виставлятися і зберігатися під покриттям або в рамі. Друкувати на такому папері можна як водорозчинним, так і пігментним чорнилом. До паперу з мікропористим покриттям належать також сорти ILFORD Galerie Smooth Gloss та Smooth Pearl, з власною технологією "мікрокерамічного" покриття.


Розбухаюче полімерне покриття
Водопоглинаючі полімерні покриття принтерного паперу з'явилися ще на початку 90-х рр. проте область їх застосування була обмежена. Ситуація змінилася після того, як постало завдання зменшення вицвітання, що викликається озоном та іншими атмосферними домішками. Розбухаючий полімер - це непористе покриття, утворене органічними полімерами, що розбухають і покривають чорнило, що потрапили на папір. Тільки дуже тонкий шар чорнила залишається на поверхні, під відкритим повітрям; решта захищена шаром полімеру. До паперу з розбухаючим полімерним покриттям відносяться сорти Epson ColorLife Photo Paper, HP Colorfast Photo Paper, Kodak Ultima Picture Paper High Gloss, а також ILFORD Galerie Classic Gloss та Classic Pearl. Поверхня такого паперу зазвичай глянсова або атласна, якість друку відмінна. Однак вона сильно схильна до впливу вологості і страждає від контакту з водою. Даний тип паперу призначений тільки для водорозчинного чорнила.


Матове покриття
Папір з матовим покриттям має тьмяну поверхню, рівну або текстуровану. Таке покриття утворюється з оксидів алюмінію або кремнію, завдяки чому забезпечується значне розсіювання світла, широка гама кольорів і гарне вбирання чорнила. Відбитки на такому папері стійкіші до вицвітання на повітрі, ніж зроблені водорозчинним чорнилом на папері з мікропористим покриттям. Виробники принтерів випускають такі сорти матового паперу: Epson Matte Paper-Heavyweight, Epson Enhanced Matte, Epson Smooth Fine Art Paper, Epson Textured Fine Art Paper та Kodak Premium Inkjet Paper Matte, сторонні виробники - Crane Museo, Legion Photo Matte, Red River , Red River Premium Matte та ін. На цьому папері можна друкувати і водорозчинним, і пігментним чорнилом.
Папір із звичайним та RC-покриттям: RC-покриття нагадує бутерброд
Насправді, це не покриття, а структура паперу. RC-папір існує вже давно і добре знайома фотографам, а тепер переселяється у світ струминного друку. Зазвичай її основа розташовується між двома шарами поліетилену як начинка в гамбургері. Потім на верхню частину наноситься одне з описаних вище чутливих покриттів. Саме це чутливий шар визначає друковані властивості паперу. Проміжний шар поліетилену відіграє роль бар'єру, завдяки якому папір менше коробиться від інтенсивного нанесення чорнила. Багато сортів паперу з мікропористим покриттям, такими як Legion Photo Silk і Red River polar Gloss, призначені для фотографів, насправді відносяться до категорії RC. Мета застосування RC-технології в багатьох з перерахованих сортів - досягти максимальної схожості з традиційною фотографією. Щоправда, RC-папір — за винятком спеціальних сортів — не завжди підходить для пігментного чорнила, тому слід завжди перевіряти сумісність.


Рекомендований папір
Різних типів паперу так багато, що це часом ставить у глухий кут. Але почати краще з паперу, рекомендованого для цього принтера. OEM-папір утворює збалансовану систему з моделлю принтера, драйвером та чорнилом.
Як і у випадку з чорнилом, виробники настільних струменевих принтерів зазвичай пропонують споживачам власні сорти паперу. За багатством вибору всіх випереджає Epson. Жодна інша компанія і близько не пропонує такого широкого асортименту носіїв для струминного друку. Мабуть, Epson — єдиний виробник принтерів, у прайс-листі якого є не один, а більше чотирьох типів художнього паперу.
Як і у випадку з чорнилом, виникає питання: чи дотримуватись носіїв, рекомендованих виробником принтера, чи перепробувати весь “шведський стіл” інших варіантів? Все залежить від обставин. Використовуючи рекомендований папір, ви, принаймні, можете бути впевнені, що його властивості оптимально відповідають чорнилу та технології друку даного принтера. Довговічність цього поєднання добре вивчена і широко розрекламована, тому в більшості випадків ви точно знаєте, який результат отримаєте.

Папір сторонніх виробників
Насамперед слід пам'ятати, що виробники принтерів не схвалюють використання нерекомендованого паперу. Причина тут та сама, що і з чорнилом: по-перше, якщо ви купите папір в іншому місці, вони втратять дохід; по-друге, внісши невідомий елемент у комбінацію “принтер-чорнило-папір”, ви порушите їхню відповідність, і невідомо, як це позначиться на довговічності відбитка.
Оскільки в папір не вбудовують контрольні мікросхеми, за бажання можна і друкувати на чому завгодно. Зрозуміло, одні сорти паперу виявляються кращими за інші — залежно від того, що потрібно отримати. Однак є низка ключових факторів і властивостей, про які слід знати (і цікавитись ними при покупці паперу) незалежно від того, фірмова вона чи ні.

Основні властивості паперу

Розмір 

Більшість сортів тонкого паперу для струминного друку мають стандартний формат: 8,5 х11 дюймів (21,25 х27, 5 см), 11х17 дюймів (27,5 х42, 5 см), 13х19 дюймів (32,5 х47, 5 см) і т.д. Деякі виробники паперу випускають також аркуші стандартних фотографічних форматів – 4х6 дюймів (10х15 см), 8х10 дюймів (20х25 см), 11х14 дюймів (27,5 х35 см) тощо.
Слід пам'ятати, що більшість сортів паперу, у тому числі дуже тонкого, бувають як у аркушах, так і в рулонах, причому не лише для широкоформатних принтерів, а й для настільних. Такий папір дуже зручно використовувати не тільки в принтерах з рулонною подачею, але й у тих випадках, коли потрібен нестандартний розмір, особливо під час друку панорамних зображень.


Колір
У більшості випадків друкують на білому папері, так як при цьому найменше спотворюються кольори чорнила. Однак білий колір теж буває різним. Занадто білий виглядає холодно, надто бежевий — тьмяно і похмуро. У будь-якому випадку це справа особистого смаку. Кожен сорт паперу має свій характерний колір та своїх прихильників.


Питома вага
Вага паперу для струминного друку зазвичай вимірюється у грамах квадратний метр (г/м2). Однак питома вага паперу – це лише частина необхідної інформації. Набагато важливіше знати товщину паперу, який далеко не завжди безпосередньо пов'язаний із вагою. В межах однієї і тієї ж марки більш важкий папір зазвичай товщі, але папір різних марок може мати одну і ту ж вагу і різну товщину.


Калібр (товщина)
Більш корисною характеристикою паперу є калібр, або товщина, оскільки кожна модель принтера найкраще друкує на папері певної товщини (і не може друкувати на папері товщі певної межі). Калібр паперу вимірюється в милах (один милий дорівнює 1/1000 дюйма) і залежить від основи, добавок та покриття. Деякі сорти паперу мають один калібр для аркушів та інший – для рулонів.

Взаємодія чорнила та основи для різних типів паперу

Поверхня
Поверхнева текстура буває різною — від гладкої глянсової до дуже грубої. У проміжку між цими крайнощами є різні варіанти перлинної, атласної, люстрової (еквівалент фотографічної поверхні “E”), матової та іншої поверхні. Зазвичай люди мають стійкі переваги щодо поверхні паперу.


PH
Переважно, щоб папір був pH-нейтральним (pH 7) або злегка лужним. Кислотний папір - це бомба уповільненої дії: рано чи пізно вона самозруйнується. Тому шукайте папір, на якому написано "безкислотний" і сподівайтеся, що це дійсно так. Під "безкислотністю" розуміється, що в папері відсутні кислотні добавки (як у 100-відсотковій бавовняній) або будь-які кислоти, використані при виробництві паперу з деревини, були видалені або нейтралізовані. Найкраще дізнатися точне значення балансу pH. Наявність таких даних у рекламі — добрий показник їхньої достовірності.


Яскравість
Яскравість, якщо про неї повідомляється, зазвичай представлена ​​у відносних одиницях від 1 до 100 де 100 відповідає максимуму. Слід пам'ятати, що підвищена яскравість деяких сортів паперу викликана використанням оптичних освітлювачів.


Прозорість
Ця властивість має значення для тонкого паперу і вказується багатьма сторонніми виробниками та Epson. Прозорість визначає "видимість наскрізь" - яку частину зображення ви побачите, якщо повернути його зворотним боком. Вимірюється вона просто: чим це значення ближче до 100, тим папір прозоріший. Зазвичай прозорість має значення при виробництві спеціальних книг та альбомів.

Оптичні освітлювачі

Оптичні освітлювачі (Optical Brighteners, OB) широко застосовуються у виробництві паперу, тканин та миючих засобів. Як випливає з назви, ці речовини додаються в папір і покриття для струминного друку, щоб він виглядав білішим і яскравішим. Оптичні освітлювачі поглинають ультрафіолетове випромінювання та флуоресціюють (відбивають його у вигляді видимого світла). Як оптичний освітлювач широко застосовується двоокис титану, яка додається до зовнішнього чутливого покриття. Для того, щоб з'ясувати, чи є в папері освітлювальні добавки, потрібно включити портативну лампу "чорного світла" в темній кімнаті і направити її на папір. Якщо там є оптичні освітлювачі, то папір світитиметься, якщо ні — залишиться темним, «оптично мертвим», бо не відбиває світло. (Ситуація зі 100-відсотковим бавовняним папером складніша, оскільки освітлювачі можуть утримуватися не в покритті, а в основі, потрапивши туди з бавовняних відходів, з яких виготовлений папір.)

Точний вплив оптичних освітлювачів на стійкість відбитків у довгостроковій перспективі поки що неясно. Деякі вважають, що ці речовини можуть сприяти руйнуванню зображень, інші заперечують, що це не так, хоча б тому, що існують різні освітлювачі. Всі стандартні сорти паперу Epson містять оптичні освітлювачі, завдяки яким папір виглядає білішим і які, за заявами Epson, затримують його пожовтіння. BrightCube стверджує, що найгірше, що може статися з освітленим папером, - це те, що коли освітлювач з часом втратить здатність флуоресціювати, він може стати менш білим (жовкне).

Довговічність/світлостійкість

Як ми вже знаємо, довговічність відбитків є результатом взаємодії чорнила, паперу, умов показу та зберігання. Не можна судити про довговічність по одному лише папері, необхідно знати інші параметри цього рівняння. Однак більшість виробників паперу включає показники довговічності у специфікації та маркетингові матеріали, щоб споживач міг зробити деякі попередні висновки.

Надання безкоштовних профілів

Не лише виробники чорнила, але й деякі продавці та виробники паперу супроводжують свою продукцію загальними або рекомендованими профілями для принтерів. Наприклад, Crane та Legion Paper пропонують ICC-профілі для OEM-чорнил до деяких настільних струменевих принтерів, на Web-вузлі ILFORD представлений список рекомендованих параметрів для струменевих принтерів Epson, HP, Canon та Lexmark.

Двохсторонній друк

Зазвичай друкують лише на одному боці паперу, але іноді двосторонній друк (також званий дуплексуванням) має значні переваги — для друку папок, брошур, листівок тощо. У таких випадках необхідний двосторонній папір, з покриттям обох сторін листа. (На звороті деяких сортів паперу Epson, Kodak та інших надруковані їхні логотипи.)

Зверніть увагу, що всі сорти паперу з покриттям для струменевих принтерів мають покриття з двох сторін. З одного боку, це чутливе покриття для друку, а з іншого — водостійке покриття, завдяки якому папір стає стабільнішим і рівнішим. Двосторонній папір має чутливе покриття для струминного друку з обох боків. Слід знати, що більшість чутливих покриттів для струминного друку легко ламаються та стираються. Тому при використанні двостороннього паперу необхідно поводитися з листами особливо акуратно.

Вартість

Через високу вартість хорошого паперу багато хто виконує тестування, встановлення колірного балансу та інші підготовчі роботи на папері подібного типу, але дешевшого, і тільки коли все буде готове, вставляють у принтер хороший аркуш.

Дивитись ціни на фотопапір - Фотопапір